Zastosowanie technik małoinwazyjnych w chirurgii
Chirurgia laparoskopowa
Historia laparoskopii ma swoje początki w 1901 roku, kiedy w Sztokholmie Hans Christian Jacobaeus wykonał pierwszą w historii laparoskopię diagnostyczną z wykorzystaniem prostego cystoskopu. Szwedzki pionier chirurgii torakoskopowej i laparoskopowej bazował na eksperymentach zwierzęcych niemieckiego chirurga Georga Kellinga (1). Mimo tego musiało upłynąć ponad 50 lat, by chirurgia laparoskopowa odnalazła zastosowanie w praktyce klinicznej, co miało miejsce w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Jednak dopiero gdy w 1986 roku wynaleziono procesor komputerowy pozwalający na powiększenie obrazu i przedstawienie go na ekranie telewizyjnym, zyskała ona stałe miejsce w chirurgii ogólnej.
Wraz z upływem czasu i udoskonaleniami technologicznymi metody laparoskopowe stały się nieodłączną częścią codziennej praktyki klinicznej w wielu dziedzinach zabiegowych, takich jak: chirurgia ogólna czy onkologiczna, torakochirurgia, ginekologia i urologia.
Chirurgia laparoskopowa jest właściwie określeniem dostępu wymaganego do wykonania zabiegu chirurgicznego, którego przeciwieństwem jest chirurgia klasyczna (tj. dostęp otwarty). Dostęp laparoskopowy polega na wprowadzeniu trokaru (jest to rodzaj prowadnika), przez który do okolicy operowanej wprowadza się kamerę wideo. Następnie wprowadzane są kolejne trokary, w których znajdą się narzędzia laparoskopowe, takie jak: preparatory, imadła, nożyczki, graspery czy staplery.
Od czasu wprowadzenia dostępu laparoskopowego stał się on przedmiotem zainteresowania nie tylko klinicystów, ale również naukowców i pacjentów. Chi...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online