Zastosowanie technik małoinwazyjnych w chirurgii

Głównym celem zastosowania technik małoinwazyjnych jest zmniejszenie rozległości urazu, który powoduje zabieg operacyjny. Tego typu podejście wiąże się z mniejszym obciążeniem i ryzykiem dla pacjenta, co przekłada się na krótszy czas hospitalizacji i mniejszą liczbę zakażeń miejsca operowanego, powikłań septycznych i krwotocznych.
Chirurgia małoinwazyjna lub minimalnie inwazyjna (ang. minimally invasive surgery) to podejście do procesu diagnostyczno-terapeutycznego mające na celu zmniejszenie ingerencji w ludzki organizm. Wiąże się ona z planowaniem zabiegu operacyjnego w taki sposób, który umożliwi jego wykonanie przez jak najmniejsze nacięcia z maksymalnie ograniczoną eksploracją okolic, które nie są bezpośrednim przedmiotem planowanego zabiegu. Głównym celem jest zmniejszenie rozległości urazu, który powoduje zabieg operacyjny. Tego typu podejście wiąże się z mniejszym obciążeniem i ryzykiem dla pacjenta, co przekłada się na krótszy czas hospitalizacji i mniejszą liczbę zakażeń miejsca operowanego, powikłań septycznych i krwotocznych. To z kolei przyczynia się do niższego kosztu hospitalizacji związanej z zabiegiem. Z drugiej strony leczenie minimalnie inwazyjne wymaga bardziej szczegółowego przygotowania przedoperacyjnego, zwłaszcza w zakresie diagnostyki obrazowej. Ograniczenie śródoperacyjnej eksploracji nieoperowanych okolic ciała, które ma na celu wykluczenie procesu chorobowego w tych okolicach, wiąże się z koniecznością precyzyjnej lokalizacji choroby przed wykonaniem zabiegu.
Przez pojęcie chirurgii małoinwazyjnej można rozumieć zabiegi wykonywane metodą klasyczną (tj. na otwarto) przez mniejsze niż standardowo nacięcie powłok, jednak typowo pojęcie to odnosi się do zabiegów [...]