Szpitale post-COVID: projektowanie – modernizacja – budowa

Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych aspektów związanych ze zmianą przestrzeni szpitalnych w związku z epidemią COVID-19. W artykule zostanie zaprezentowany także szpital modułowy zaprojektowany w celu leczenia ciężkich przypadków COVID-19 jako alternatywa dla zmiany szpitali ogólnych w szpitale jednoimienne.
Projektowanie szpitali to między innymi projektowanie bezpieczeństwa pacjentów i personelu. Pandemia COVID-19 spowodowała zamknięcie szpitali dla odwiedzających i zamianę części szpitali ogólnych w tzw. szpitale jednoimienne. Setki tysięcy ludzi z dnia na dzień zostało odciętych od swoich bliskich, a duża część społeczeństwa nie miała dostępu do leczenia szpitalnego. Odwołano zabiegi planowe, zamknięto przychodnie i diagnostykę − leczone były tylko przypadki nagłe. Na SOR-ach nie było procedur związanych z pandemią, więc przed szpitalami zaczęły pojawiać się namioty dla chorych z podejrzeniem COVID-19. Powrót do zamkniętych szpitali to antyteza zasad healing environment – zasad, które po polsku nazwałem tworzeniem przestrzeni terapeutycznej i które są podstawą kształtowania nowoczesnych obiektów medycznych.
Obecna sytuacja wymaga wzmocnienia zasad bezpieczeństwa sanitarnego, ale warto, by udało się zachować jak najwięcej z idei kreowania przestrzeni terapeutycznych. Bez problemu można zapewnić chorym i personelowi dostęp do zieleni, można zapewniać dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza, co również poprawia warunki sanitarne. Prywatność pacjentów i kontrola przestrzeni poprzez jasne zasady identyfikacji wizualnej wnętrz szpitalnych również polepszają wyniki terapii. [...]