Systemy automatycznej dystrybucji leków unit dose w szpitalach w Polsce

System dystrybucji leków unit dose cechuje się najmniejszym odsetkiem błędów oraz poprawia bezpieczeństwo farmakoterapii i jej koszty.
Systemem dystrybucji leków w szpitalach poprawiającym bezpieczeństwo i wynik finansowy farmakoterapii jest system unit dose, czyli system, w którym przygotowywane są w aptece szpitalnej, przez farmaceutów, indywidualne dawki leków dla pacjentów.
Proces przygotowania dawki indywidualnej leku dla pacjenta nazywa się dose dispensing i określa kilka rozwiązań. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest unit dose, czyli system, w którym jedna tabletka pakowana jest do jednej saszetki. Funkcjonuje też system multi dose, w którym kilka tabletek przeznaczonych do podania dla jednego pacjenta o tej samej godzinie pakowanych jest do jednej saszetki. Natomiast system combi dose łączy w sobie rozwiązanie unit dose i multi dose, tzn. przygotowywane są dla pacjenta saszetki zawierające jedną tabletkę i kilka tabletek.
Działanie systemu dystrybucji unit dose oparte jest na tzw. Regule 6R (6R-Rule), co oznacza, że właściwemu pacjentowi (right patient) należy podać właściwy lek (right drug), we właściwej dawce (right dose), we właściwej postaci (right application form), we właściwym czasie (right time). Cały proces należy właściwie udokumentować (right documentation).
Elementy systemu unit dose
Sercem systemu unit dose jest apteka szpitalna i umiejscowione w niej urządzenie pakujące, umożliwiające zapakowanie [...]