Systemy automatycznej dystrybucji leków unit dose w szpitalach w Polsce
System dystrybucji leków unit dose cechuje się najmniejszym odsetkiem błędów oraz poprawia bezpieczeństwo farmakoterapii i jej koszty.
Systemem dystrybucji leków w szpitalach poprawiającym bezpieczeństwo i wynik finansowy farmakoterapii jest system unit dose, czyli system, w którym przygotowywane są w aptece szpitalnej, przez farmaceutów, indywidualne dawki leków dla pacjentów.
Proces przygotowania dawki indywidualnej leku dla pacjenta nazywa się dose dispensing i określa kilka rozwiązań. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest unit dose, czyli system, w którym jedna tabletka pakowana jest do jednej saszetki. Funkcjonuje też system multi dose, w którym kilka tabletek przeznaczonych do podania dla jednego pacjenta o tej samej godzinie pakowanych jest do jednej saszetki. Natomiast system combi dose łączy w sobie rozwiązanie unit dose i multi dose, tzn. przygotowywane są dla pacjenta saszetki zawierające jedną tabletkę i kilka tabletek.
Działanie systemu dystrybucji unit dose oparte jest na tzw. Regule 6R (6R-Rule), co oznacza, że właściwemu pacjentowi (right patient) należy podać właściwy lek (right drug), we właściwej dawce (right dose), we właściwej postaci (rig...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online