System poczty pneumatycznej na przykładzie Nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu
Rola systemu okiem użytkownika
System poczty pneumatycznej obejmuje swym zasięgiem Szpitalny Oddział Ratunkowy, Przychodnie, Blok Operacyjny oraz wszystkie oddziały szpitalne, co daje możliwość przesyłania tubami samowyładowczymi materiału biologicznego do laboratorium. Takie rozwiązanie w sposób znaczący skraca czas pozyskania wyników badań i eliminuje rutynowe czynności noszenia próbek, pozwalając personelowi medycznemu zajmować się pacjentem i działaniami medycznymi.
System ten wykorzystywany jest również do kontaktowania się oddziałów szpitalnych, Przychodni i Bloku Operacyjnego z Apteką Szpitalną. Zainteresowani do apteki wysyłają zapotrzebowanie na leki i te mniejsze ilości otrzymują zwrotnie poprzez ww. tuby.
System pozwala również na przesyłanie między komórkami organizacyjnymi szpitala przesyłek wewnętrznych między oddziałami (brakujące leki czy też małe opatrunki), wykorzystywany jest również przez oddziały szpitalne i Blok Operacyjny do transportowania pustych opakowań po krwi i osoczu po transfuzjach do banku krwi.
Zastosowanie w pomieszczeniu laboratorium dwóch stacji poczty, w tym jednej samowyładowczej, która bez udziału personelu dokonuje wyładowania przesyłki z tuby i jej odesłania do stacji nadania, zapewnia optymalną ciągłość pracy jednostki medycznej. Pracownicy nie muszą odrywać się od prowadzonych badań w celu wykonania przejęcia transportu tuby.
Zadania zarządcy związane z utrzymaniem technicznym systemu
W naszym przypadku dokonujemy bieżących kontroli sprawności systemu przez grupę naszych przeszkolonych konserwatorów, a dodatkowo jedna osoba odpowiedzialna jest za kontrolowanie stanu systemu z poziomu programu komputerowego [...]