System poczty pneumatycznej na przykładzie Nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu

Celem tego artykułu jest zainteresowanie służb medycznych możliwością wykorzystania poczty pneumatycznej do poprawy pracy i zapewnienia szybszego przebiegu informacji na terenie jednostki medycznej na przykładzie systemu funkcjonującego w Nowym Szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu
Już na samym początku, przed przystąpieniem do zasadniczej części tego artykułu, muszę przekazać kilka podstawowych informacji o naszym obiekcie, które dadzą pełniejszy obraz zastosowanych w nim rozwiązań i funkcjonujących systemów. Pierwszą istotną informacją jest wielkość obiektu – w naszym przypadku to około 48 000 m2 powierzchni użytkowej i cztery kondygnacje w jednym budynku, co daje obraz odległości między poszczególnymi oddziałami i konieczności pokonywania długich tras, jeśli wymagane jest samodzielne odebranie jakiejś przesyłki.
Drugą istotną sprawą jest organizacja pracy oraz obsługi. W tym przypadku w obiekcie mamy dwie niezależne jednostki:
- Zarządcę obiektu – zajmującego się utrzymaniem sprawności technicznej wszystkich systemów, jakie obsługują obiekt na potrzeby realizacji jego funkcji.
- Użytkownika obiektu – dzierżawiącego od zarządcy obiekt do celów działalności medycznej. Użytkownik płacąc czynsz i opłacając koszty eksploatacyjne, zajmuje się obsługą medyczną pacjentów szpitala.
Oczywiście powyższy podział jest wielkim skrótem, ale na potrzeby poruszanego w artykule zagadnienia są to informacje wystarczające. Dla systemów oraz infrastruktury obiektu mamy [...]