Procedury dekontaminacji pomieszczeń szpitalnych

Działania podejmowane w ramach procedur dekontaminacyjnych redukują ryzyko związane z rozwojem trwałego i przejściowego nosicielstwa, a w niektórych przypadkach także aktywnego zakażenia, zarówno personelu, jak i pacjenta.
Dawniej szpital kojarzył się z bielą korytarzy, zapachem lizolu, ciszą przerywaną głosami chorych. Obraz dzisiejszych palcówek medycznych znacząco odbiega od tego, który jeszcze czasami możemy zobaczyć na ekranie telewizora w filmach z minionego stulecia. Jedyną rzeczą, jaka pozostaje niezmienna, jest obecność pacjentów i związane z hospitalizacją i procesami leczenia ryzyko wystąpienia zakażenia szpitalnego. Z tego względu czystość higieniczna i mikrobiologiczna pomieszczeń szpitalnych jest niezbędnym elementem w profilaktyce zakażeń szpitalnych (1).
Rozwój technologii medycznej spowodował, że pomieszczenia w placówkach są pełne nowoczesnego sprzętu, różnego rodzaju instalacji i ciągów technologicznych. Dotychczasowa dezynfekcja przeprowadzana technikami zmycia, przetarcia i zamoczenia nie jest już wystarczająca, wymaga zastosowania metod i technik nowej jakości (2). Działania aseptyczne – czyli takie, które mają na celu zminimalizowanie lub usunięcie potencjalnego ryzyka skażenia mikrobiologicznego – są podejmowane przez pracowników szpitalnych z zachowaniem opisanych w danej placówce procedur.
Każda osoba przebywająca w szpitalu stanowi potencjalne źródło drobnoustrojów chorobotwórczych. Szczególnie dla pacjentów o obniżonej odporności ryzyko transmisji i zakażenia jest większe, dlatego tak ważne jest utrzymanie w czystości mikrobiologicznej środowiska, w jakim przebywają.