Postępowanie z utensyliami w podmiotach leczniczych

Korzystanie z urządzeń automatycznych, zwłaszcza tych, w których jest możliwość doboru temperatury i czasu procesu, stanowi najbardziej pożądaną metodę dekontaminacji utensyliów na odchody ludzkie. Rezultatem takich działań jest uzyskanie redukcji drobnoustrojów na poziomie właściwym dla danego zastosowania oraz rodzaju skażenia.
Terminem „utensylia” określa się przedmioty niezbędne do wykonania pewnych czynności, takie jak: naczynia, przybory, akcesoria bądź inny użyteczny sprzęt. W podmiotach leczniczych są to między innymi: baseny, kaczki, miski nerkowate, nocniki z wkładami biodegradowalnymi, ale także pieluchy czy też pieluchomajtki. Wymienione przedmioty mogą stanowić sprzęt zarówno jednorazowego, jak i wielorazowego użytku. Mając na względzie klasyfikację Spauldinga, zalicza się on do sprzętu niskiego ryzyka (1). Jednak należy wziąć pod uwagę inne aspekty i potencjalne zagrożenie takie jak obecność krwi w materiale biologicznym czy alertpatogeny w każdym potencjalnie zakaźnym materiale.
Zarówno w obszarze medycznym, jak i w innych dziedzinach, rozwój wiedzy, postęp technologiczny, ekologiczne uwarunkowania, wprowadzone przepisy inicjują zmiany także w obszarze postępowania z utensyliami na odchody ludzkie. W dalszym ciągu funkcjonuje jeszcze ręczne mycie oraz dezynfekcja basenów i kaczek, ale Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą w Rozdziale 3: Wymagania dla niektórych pomieszczeń i urządzeń, § 21.1. jednoznacznie wskazuje wymagane pomieszczenia i sprzęt w przypadku izolatki w szpitalu i są to: [...]