Jak zapewnić skuteczny proces mycia i dezynfekcji narzędzi chirurgicznych w procedurach naruszających ciągłość skóry?
Zapobieganie błędom w procesie mycia, oczyszczania i dezynfekcji
Poniżej przedstawiono istotne elementy procesów mycia, oczyszczania i dezynfekcji sprzętu oraz wyrobów medycznych, które mogą mieć wpływ na efekt końcowy tych procesów i ryzyko przeniesienia zakażenia.
- Wykonywane procesy dekontaminacji medycznej wymagają zapewnienia ruchu postępowego oraz odpowiednich urządzeń. W centralnej sterylizacji, gabinecie zabiegowym, szpitalu jednodniowym, pracowni endoskopowej przepisy wskazują w załącznikach nr 1, 2, 3, 5 do rozporządzenia wymogi w tym zakresie, ale to podmiot wykonujący procedury z wykorzystaniem narzędzi, które mogą prowadzić do przerwania ciągłości skóry, musi przeprowadzić analizę rodzaju i liczby tych zabiegów – priorytet: dezynfekcja termiczna i sterylizacja parowa.
- Należy zapewnić właściwą jakość wody do procesów mycia i dezynfekcji zapisaną w normie oraz w rozporządzeniu o jakości wody przeznaczonej do spożycia u ludzi. Woda nie może przenosić drobnoustrojów i metali ciężkich, w procesie zmiękczania i odwróconej osmozy w metodzie na zimno konieczna jest dezynfekcja lampą UV. Stacja do uzdatniania wody podlega przeglądom i procesowi dezynfekcji w sytuacjach awaryjnych, po zastoju w produkcji wody demineralizowanej.
- Liczba myjni-dezynfektorów powinna uwzględniać specyfikę podmiotu, liczbę wykonywanych zabiegów oraz ocenę ryzyka stosowania narzędzi i innego sprzętu medycznego i pozamedycznego zgodnie z klasyfikacją Spauldinga. W centralnej sterylizacji należy zapewnić co najmniej trzy myjnie-dezynfektory oraz myjnię do wózków i elementów transportowych, a także myjnię do obuwia – buty kupowane dla personelu muszą nadawać się do procesów my...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online