Rola diagnostyki obrazowej w Izbie Przyjęć i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym
USG
Badanie ultrasonograficzne, czyli USG. Polega ono na zastosowaniu ultradźwięków (również jest to rodzaj wyżej wspomnianej fali). Są to inaczej naddźwięki niesłyszalne przez ludzkie ucho. Rodzaj projekcji, jaki się uzyskuje, to 3D, czyli trzy wymiary. Można to wytłumaczyć w prosty sposób: głowica aparatu USG wysyła fale ultradźwiękowe, które po odbiciu od narządów lub tkanek wracają do odbiornika również znajdującego się w głowicy.
Spoglądając na rys historyczny, wiadomo, że USG nie zostało wcale opracowane z przeznaczeniem medycznym. Według wczesnych założeń miało na celu wykrywanie mikropęknięć w konstrukcjach metalowych, w czym wykorzystywane jest z powodzeniem do dzisiaj. Ultrasonografy zaczęto wprowadzać do szpitali dopiero w latach 60.-70. XX wieku jako narzędzia do diagnozowania płodu. Czy USG jest szkodliwe dla naszego organizmu? Z niemałymi dawkami fal ultra- czy infradźwiękowych nasz organizm boryka się codziennie, można uznać zatem, że genetycznie ciało ludzkie jest uodpornione na tego typu rodzaj fal.
W różnego rodzaju mediach znaleźć możemy doniesienia, jakoby spora wiązka fal ultradźwiękowych miała uszkadzać DNA płodu lub powodować zmiany autystyczne – są to tezy niepoparte rzetelnymi badaniami naukowymi.
Ultrasonografy z powodzeniem wykorzystywane są w wielu dziedzinach medycyny. Warto dodać, że od niedawna zastosowanie znalazły nawet w zespołach ratownictwa medycznego (ZRM) w ramach protokołu FAST i innych projekcji ratunkowych.
MRI
Rezonans magnetyczny to pojęcie skrócone, właściwa nazwa to: obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. MRI (ang. magnetic res...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online