Rewolucja w zakresie dezynfekcji sond TV/TR oraz TEE w czasie 90/180 sekund

Dezynfekcja jest procesem, który powoduje zmniejszanie liczby drobnoustrojów poprzez niszczenie formy wegetatywnej. Od dawna stanowi jeden z punktów zmagań placówek medycznych w walce o ludzkie zdrowie i życie. W niektórych dziedzinach medycyny dezynfekcja stanowi problem nie tylko związany z jej skutecznością, ale również z czasem, jaki potrzebuje personel medyczny na ponowne przygotowanie sprzętu do zabiegu lub badania.
Dezynfekcja zgodna z europejskimi standardami
Europejskie standardy związane z dezynfekcją urządzeń medycznych wymusiły zmianę podejścia do dezynfekcji sprzętu, priorytetowo traktując jej skuteczność, bezpieczeństwo pacjenta i personelu, jak również usprawnienie pracy jednostki medycznej. Po opublikowaniu wytycznych przez kilka europejskich towarzystw medycznych dezynfekcja wysokiego poziomu (HLD – High Level Disinfection) ultrasonograficznych sond pomiędzy badaniami stała się priorytetem. Wychodząc naprzeciw tym wymogom, w 1995 r. rozpoczęto pracę nad fotonicznym rozwiązaniem do dezynfekcji głowic ultrasonograficznych.
W 2005 r. światło dzienne ujrzało urządzenie przeznaczone do fotonicznej dezynfekcji sond ultrasonograficznych TV/TR, zaś w 2011 r. zaprezentowano drugi aparat do dezynfekcji przezprzełykowych sond TEE. Oba urządzenia bazują na tym samym procesie fotonicznym, wykorzystując promieniowanie UV-C generowane przez wysoko wydajne niskociśnieniowe lampy.
Długość fali promieniowania UV-C – 200-280 nm – ma silne działanie bakteriobójcze, a szczyt efektywności bakteriobójczej osiągany jest już przy ok. 254 nm. Energia fotonów przenika przez ściany komórkowe mikroorganizmów i [...]