Wentylacja sal operacyjnych. Recyrkulacja powietrza... - Strona 2 z 4 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWentylacja sal operacyjnych. Recyrkulacja powietrza... - Strona 2 z 4 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Recyrkulacja powietrza w układach klimatyzacji − wentylacji sal operacyjnych

Chcąc zastosować rozwiązanie klimatyzacji – wentylacji sali operacyjnej z recyrkulacją, należy wziąć pod uwagę wymagania prawne. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia [6] nie zawarto żadnego zapisu dotyczącego recyrkulacji powietrza i zasad jej stosowania w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, więc pozostają do stosowania poniższe zapisy pozostałych rozporządzeń ministerialnych, a mianowicie:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002, nr 75, poz. 690) [3]: „§ 151. 1. W instalacjach wentylacji mechanicznej ogólnej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji komfortowej o wydajności 500 m3/h i więcej należy stosować urządzenia do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego o sprawności temperaturowej co najmniej 50% lub recyrkulację, gdy jest to dopuszczalne. W przypadku zastosowania recyrkulacji strumień powietrza zewnętrznego nie może być mniejszy, niż wynika to z wymagań higienicznych. Dla wentylacji technologicznej zastosowanie odzysku ciepła powinno wynikać z uwarunkowań technologicznych i rachunku ekonomicznego.
    3. Recyrkulację powietrza można stosować wówczas, gdy przeznaczenie wentylowanych pomieszczeń nie wiąże się z występowaniem bakterii chorobotwórczych, z emisją substancji szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych zapachów, przy zachowaniu wymagań § 149 ust. 1 oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej.
    4. W budynku opieki zdrowotnej recyrkulacja powietrza może być stosowana tylko za zgodą i na warunkach określonych przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
    5. W przypadku stosowania recyrkulacji powietrza w instalacjach wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji należy stosować układy regulacji umożliwiające w korzystnych warunkach pogodowych zwiększanie udziału powietrza zewnętrznego do 100%.
    6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się w [...]
Ten materiał dostępny jest dla Subskrybentów.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną Subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

668 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy