Wentylacja sal operacyjnych. Recyrkulacja powietrza... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWentylacja sal operacyjnych. Recyrkulacja powietrza... - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Recyrkulacja powietrza w układach klimatyzacji − wentylacji sal operacyjnych

opm-wentylacja-bloku-operacyjnego
fot. iStock

Należy pamiętać, że dokonując wyboru danego rozwiązania, obsługując instalację klimatyzacji – wentylacji sal operacyjnych, naszym celem powinno być dobro drugiego człowieka i jego bezpieczeństwo.

Recyrkulacja jest najprostszą metodą odzysku ciepła w centralach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Proces ten polega na mieszaniu minimum dwóch strumieni powietrza o różnych stanach termodynamicznych, w tym również o różnej czystości, także czystości mikrobiologicznej. Stosowanie recyrkulacji jest szczególnie uzasadnione w przypadkach, gdy powietrze usuwane z pomieszczenia jest mniej zanieczyszczone od powietrza zewnętrznego i jednocześnie nie zawiera zanieczyszczeń niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Ograniczenie zastosowania jest związane z przypadkami takimi, jak np. wzrost ryzyka wybuchu, pożaru i pogorszenie warunków higieniczno-sanitarnych.

W zależności od potrzeb, stosunek powietrza zewnętrznego i recyrkulacyjnego może być stały lub ulegać zmianom, jednak zmiany te nie powinny wpływać niekorzystnie na stan powietrza wewnętrznego. W wyniku zmieszania strumieni powietrza powstaje mieszanina wypadkowa o innych parametrach cieplno-wilgotnościowych. Parametry mieszaniny zależą od parametrów strumieni składowych oraz stosunku zmieszania. Parametry cieplno-wilgotnościowe powstałej mieszaniny można wyznaczyć bezpośrednio z wykresu i-x, stosując prawo dźwigni do dwóch strumieni powietrza tworzących mieszaninę. Parametry powstałej mieszaniny można również wyznaczyć analitycznie na podstawie bilansu wilgoci i bilansu cieplnego. Ciekawą sytuacją jest np. to, że zmieszanie dwóch strumieni powietrza w pewnych warunkach zmieszania może spowodować powstanie mieszaniny zamglonej. Jest to jednak sytuacja dość skrajna.

[...]
Ten materiał dostępny jest dla subskrybentów Premium.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

650 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy