Przyszłość anestezjologii i intensywnej terapii napawa optymizmem

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Radosławem Owczukiem, kierownikiem Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego i Rady Programowej XXI Międzynarodowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Małgorzata Ullmann: Jakie trendy i rozwiązania w zakresie nowoczesnych technik i technologii możemy zaobserwować we współczesnej anestezjologii i intensywnej terapii? Które rozwiązania aparaturowe wykorzystywane w nowoczesnych OAiIT mają największy wpływ na jakość leczenia i bezpieczeństwo pacjenta?
Radosław Owczuk: Dla mnie w anestezjologii rewolucją ostatnich lat jest powszechne wprowadzenie ultrasonografii. Zdecydowanie zwiększyło to bezpieczeństwo wykonywanych blokad splotów i nerwów oraz wprowadzania dostępów naczyniowych przez duże żyły. Zresztą ultrasonografia znalazła swoje zastosowanie również w intensywnej terapii, szczególnie ultrasonografia płuc. To zaskakujące, bo jeszcze kilkanaście lat temu twierdzono, że nie da się badać płuc przy pomocy ultrasonografii ze względu na ich upowietrznienie. Nowoczesna technologia wkroczyła bardzo szeroko w intensywną terapię. Widzimy zdecydowanie większą dostępność urządzeń do ECMO. Rozwijają się też inne techniki pozaustrojowe oraz obserwujemy dalszy rozwój technik inwazyjnego monitorowania, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo pacjentów oraz pozwala na personalizację terapii.
Czy w dziedzinie intensywnej terapii podejmowane są próby wykorzystywania sztucznej inteligencji? Jakie potencjalne korzyści niesie to ze sobą?
I w anestezjologii, i w intensywnej terapii pojawiają się elementy [...]