Projektowanie i wyposażenie oddziału ginekologiczno-położniczego

W resortowych kodach istnieje pojęcie oddziału ginekologiczno-położniczego. Jednak z punktu widzenia wymogów epidemiologiczno-sanitarnych powinny być to dwa odrębne działy. Zwłaszcza że przebywają w nich pacjentki, których obecność w tym miejscu wynika z zupełnie różnych powodów.
Położnictwo to dziedzina medycyny zajmująca się fizjologicznym okresem ciąży, porodu i połogu.
Ginekologia jest dziedziną medycyny zajmującą się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Są to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, patologia ciąży. Natomiast oddział ginekologiczno-położniczy to oddział szpitalny zajmujący się kompleksowo wszelkimi chorobami żeńskiego układu płciowego oraz wszelkimi elementami związanymi z okresem ciąży, porodu i połogu.
Charakterystyka oddziału i poziomów referencyjności
Oddział ginekologiczno-położniczy to oddział de facto „dwufunkcyjny”. Obecnie występuje zwykle w szpitalach miejskich i rejonowych, w jednostkach nieprzekraczających na ogół liczby 300 łóżek. Powinien składać się z oddziału/odcinka o profilu ginekologicznym oraz oddziału/odcinka o profilu położniczym. Pomimo że w resortowych kodach istnieje pojęcie oddziału ginekologiczno-położniczego, to z punktu widzenia wymogów epidemiologiczno-sanitarnych powinny być to dwa odrębne działy.
Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu obiektów służby zdrowia pozwala mi na potwierdzenie zasadności rozdzielności tych dwóch oddziałów. Na każdym z tych oddziałów przebywają pacjentki, których obecność w tym miejscu wynika z zupełnie różnych powodów.
[...]