Prawo lekarza do odmowy leczenia pacjenta

Kryteria, na podstawie których lekarz ma prawo odmówić leczenia lub od niego odstąpić, są uznawane za nieostre. W piśmiennictwie podkreśla się również, że rozróżnienie w takich wypadkach na lekarzy wykonujących zawód na podstawie umowy o pracę i np. lekarzy kontraktowców jest nieuzasadnione.
Ostatnimi czasy niezwykle popularnym tematem wielu publikacji naukowych, jak i doniesień prasowych stały się prawa pacjenta. Wśród najważniejszych należy wymienić między innymi: prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych, do informacji i zachowania w tajemnicy treści tej informacji, do poszanowania intymności i godności człowieka czy prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii lekarza (1). Niestety, pomimo posiadanej wiedzy i rozwoju nauki, jaką jest medycyna, pacjenci coraz częściej, w sytuacjach konfliktowych, szukają pomocy w sądzie. Dochodzi wówczas do zaburzenia relacji na linii pacjent – lekarz, która bezsprzecznie powinna opierać się na zaufaniu.
Prawa lekarza a regulacje prawne
W polskim systemie prawnym nie istnieje żadna szczególna regulacja, która odnosi się do pojęcia praw lekarza bądź je opisuje. Niewątpliwie jest to jednak zagadnienie, któremu należy poświęcić więcej uwagi i które z pewnością powinno się uregulować, aby nie pozostawiać w tej materii jakichkolwiek niedomówień. Na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej odnaleźć można tzw. Kartę Praw Lekarza, która nie jest aktem normatywnym, ale de facto stanowi zbiór przepisów stanowiących swoisty wyciąg dotyczący wykonywania zawodu lekarza, z takich aktów prawnych jak: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Kodeks karny, Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty, Kodeks cywilny, Ustawa o izbach lekarskich, Ustawa o działalności leczniczej, [...]