Ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych – przegląd przepisów - Strona 2 z 4 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUstawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych – przegląd przepisów - Strona 2 z 4 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych – przegląd przepisów

W celu uzyskania prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego osoba spełniająca warunki określone w art. 2 u.z.r.m. składa wniosek do Krajowej Rady Ratowników Medycznych. Krajowa Rada Ratowników Medycznych, będąca organem samorządu zawodowego, przyznaje prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego w formie uchwały niezwłocznie po otrzymaniu wniosku, wraz z kompletem wymaganych dokumentów, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia ich otrzymania. Osoba, której przyznano prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego, podlega wpisowi do rejestru ratowników medycznych, prowadzonego przez Krajową Radę. Ratownikowi medycznemu wpisanemu do rejestru Krajowa Rada wydaje dokument "Prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego".

Osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy (czyli 22 czerwca 2023 r.) spełniają łącznie warunki określone w art. 2 pkt 1-4, stają się ratownikami medycznymi w rozumieniu ustawy i przysługuje im prawo wykonywania zawodu. Osobom tym wydaje się prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego i na ich wniosek wpisuje się je do rejestru ratowników medycznych (stosowny wniosek musi być złożony nie później niż w terminie 2 lat od dnia wejścia ustawy w życie).

Ratownik medyczny może utracić prawo wykonywania zawodu z mocy prawa w przypadkach określonych w ustawie o zawodzie ratownika medycznego. Prawo wykonywania zawodu może również wygasnąć. Zgodnie z art. 31 u.z.r.m ratownik medyczny traci prawo wykonywania zawodu w przypadku:

1) ubezwłasnowolnienia całkowitego albo częściowego;

2) cofnięcia zgody Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu ratownika medycznego uzyskanej w trybie art. [...]

Ten materiał dostępny jest dla Subskrybentów.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną Subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

657 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy