Procedura pomocowa dotycząca zalanego ośrodka zdrowia

Podstawą świadczenia pomocy dla podmiotów zdrowotnych jest obowiązująca ustawa, której celem jest niesienie pomocy wprost, czyli poprzez środki wypłacane na ten cel, jak również przez pomoc instytucji pozarządowych.
W związku z wystąpieniem powodzi, jaka dotknęła we wrześniu 2024 r. południowe tereny Polski i która spowodowała ogromne straty w mieniu prywatnym i publicznym, w tym szkody i straty związane z podmiotami leczniczymi, przyjęte zostały rozwiązania prawne ustanawiające wsparcie dla podmiotów, które ucierpiały w wyniku powodzi.
Wsparciem pomocowym zostały więc objęte jednostki zdrowia, które zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi mogą liczyć na pomoc.
Podstawą świadczenia pomocy dla podmiotów zdrowotnych jest więc obowiązująca ustawa, której celem jest niesienie pomocy wprost, czyli poprzez środki wypłacane na ten cel, jak również przez pomoc instytucji pozarządowych.
Zgodnie z informacją znajdującą się na stronie Ministerstwa Zdrowia, podmioty lecznicze, które ucierpiały w wyniku powodzi, powinny występować o udzielenie pomocy w zakresie podstawowych i pilnych potrzeb, czyli produktów leczniczych i wyrobów medycznych lub innych materiałów, które są niezbędne do zapewnienia ciągłości działania placówki i udzielenia świadczeń zdrowotnych oraz których nie można zabezpieczyć w ramach standardowej dystrybucji na rynku.
Zapotrzebowanie w tym zakresie zainteresowane podmioty lecznicze powinny przekazywać do właściwych terytorialnie urzędów wojewódzkich na [...]