Pakt dla zdrowia 2030
Działania „zdrowotno-opiekuńcze”
Kolejną, umownie wyodrębnioną grupą działań, są przedsięwzięcia o charakterze „zdrowotno-opiekuńczym”. W tym aspekcie plany stworzenia Funduszu Społeczno-Opiekuńczego dla osób starszych, niesamodzielnych, niesprawnych, znalazły się również bardzo wysoko we wspomnianej już ankiecie Polityka.pl. Społeczeństwo zdaje sobie sprawę, że opieka nad ludźmi starszymi to współczesny problem cywilizacyjny. Dotyka bezpośrednio nie tylko samych zainteresowanych, lecz także, a czasem przede wszystkim, ich rodziny i najbliższe otoczenie, którym bez pomocy z zewnątrz często bardzo trudno jest podołać obowiązkom. Poprawie komfortu takiej opieki ma służyć także zwiększenie nakładów na tworzenie większej liczby oddziałów opieki długoterminowej, a także rozwój niezwykle potrzebnej opieki środowiskowej, w tym psychiatrycznej. W obu przypadkach problemem mogą być zasoby kadrowe. W 2017 r. czynnie uprawiało zawód około 420 geriatrów i 2700 psychiatrów. Potrzeby są obecnie i będą zdecydowanie większe.
W dużej mierze dotyczy to opieki psychiatrycznej. W tym zakresie brakuje wszystkiego. Specjalistów, łóżek, jasnej koncepcji na przyszłość. Leczymy w sposób przestarzały, głównie w oparciu o dramatycznie niedofinansowaną bazę szpitalną i ogromny deficyt miejsc oraz psychiatrów do leczenia dzieci i młodzieży. W wielu przypadkach leczenie ludzi starszych, dotkniętych również schorzeniami natury psychiatrycznej czy psychologicznej, co często idzie w parze, nie wymaga drogiej hospitalizacji, lecz kontaktu z terapeutą lub lekarzem w warunkach pozaszpitalnych. Dopiero gdy one zawiodą, pacjenci powinni trafiać do planowanych do rozbudowy oddziałów opieki długoterminowej.
Osobnym problemem, który trzeba w tym miejscu poruszyć, jest podnie...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online