Nowa ustawa o wyrobach medycznych – przegląd podstawowych regulacji - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowa ustawa o wyrobach medycznych – przegląd podstawowych regulacji - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Nowa ustawa o wyrobach medycznych – przegląd podstawowych regulacji

OPM_5_22_Malgorzata_Paszkowska_NOWA_USTAWA_O_WYROBACH_MEDYCZNYCH_iStock-649855748
fot. iStock

Wyroby medyczne to zagadnienie, które podlega regulacjom prawnym zarówno prawa polskiego, jak i prawa Unii Europejskiej. Należy podkreślić, że wyroby medyczne obok produktów leczniczych należą do nielicznych dziedzin związanych z ochroną zdrowia w Polsce, na które istotny wpływ ma prawo unijne.

Prowadzenie jakiejkolwiek działalności leczniczej wymaga używania przedmiotów i narzędzi mających status wyrobu medycznego. Posiadanie i posługiwanie się wyrobami medycznymi stanowi warunek konieczny do zakładania i funkcjonowania każdego podmiotu leczniczego oraz praktyki zawodowej. Zaopatrzenie w wyroby medyczne stanowi także przedmiot umowy zawieranej przez świadczeniodawcę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przedmiotem powyższej umowy jest w szczególności realizacja świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, obejmujących zaopatrzenie w wyroby medyczne wykonywane na zamówienie oraz wyroby medyczne produkowane seryjnie.

Wyroby medyczne to bardzo szeroka gama produktów obejmująca zarówno rękawiczki, strzykawki, sprzęt do ćwiczeń rehabilitacyjnych, jak i specjalistyczny sprzęt diagnostyczny (np. USG, tomografy), a także protezy i ortezy.

Wyroby medyczne to zagadnienie, które podlega regulacjom prawnym zarówno prawa polskiego, jak i prawa Unii Europejskiej. Należy podkreślić, że wyroby medyczne obok produktów leczniczych należą do nielicznych dziedzin związanych z ochroną zdrowia w Polsce, na które istotny wpływ ma prawo unijne. Przez ostatnie lata w przedmiotowym zakresie obowiązywała w Polsce Ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1565). Ustawa [...]

Ten materiał dostępny jest dla Subskrybentów.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną Subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

657 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy