Postępowanie z narzędziami chirurgicznymi zastosowanymi u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem COVID-19

Każdy użyty wobec pacjenta wyrób medyczny, który zostaje przekazany do Centralnej Sterylizatorni, traktujemy jako sprzęt skażony, zarówno pod względem skażenia bakteryjnego, grzybiczego i wirusowego. Pamiętajmy, że nie mamy 100-proc. wiedzy o potwierdzonym zakażeniu (HIV, HCV, MRSA itp.) czy nosicielstwie pacjenta, u którego były stosowane narzędzia.
Koronawirus 2019-nCoV to wirus należący do rodziny koronawirusów (Coronaviridea). Koronawirusy występują u zwierząt i powodują u nich różne choroby (układu oddechowego, układu pokarmowego, wątroby, układu nerwowego), wiele zakażeń przebiega też bezobjawowo. Wirusy te często mutują i mają duże zdolności do zakażania nowych gatunków. Pierwsze szczepy ludzkiego koronawirusa zidentyfikowano w latach 60. XX wieku, więc sam wirus nie jest nowością. Z częstotliwością co trzy lata wybuchają epidemie zakażeń dróg oddechowych, najczęściej w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Obecnie wyróżniamy siedem gatunków koronawirusów. Wywołujących infekcje u człowieka. SARS-CoV-2 to ósmy ludzki koronawirus, zidentyfikowano go w grudniu w Wuhan w 2019 roku. Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów.
COVID-19 to choroba wywołana przez wirus z Wuhan (2019-CoV), nazwa ta została ogłoszona przez światową Organizację Zdrowia (WHO). Jest to wirus osłonkowy z rodziny Coronaviridea, który ze względu na posiadaną otoczkę lipidową jest łatwy do inaktywacji przez rozpuszczalniki lipidów, posiadające udowodnione badaniami właściwości bójcze wobec wirusów [...]