Postępowanie z narzędziami chirurgicznymi w strefie brudnej sterylizatorni

Centralna sterylizatornia szpitala jest jednym ze strategicznych punktów – miejscem, w którym przeprowadza się kompleksowe opracowanie instrumentów chirurgicznych, sprzętu anestezjologicznego, narzędzi endoskopowych i całego pozostałego sprzętu używanego na blokach operacyjnych, salach zabiegowych i oddziałach.
Każdy, nawet najdrobniejszy zabieg operacyjny powodujący przerwanie ciągłości tkanek wymaga użycia wysterylizowanych narzędzi, opatrunków i innego sterylnego sprzętu medycznego. Jałowość używanych w postępowaniu z pacjentem narzędzi i innych materiałów jest niezwykle ważna dla jego zdrowia i życia.
Dlatego też centralna sterylizatornia szpitala jest jednym ze strategicznych punktów – miejscem, w którym przeprowadza się kompleksowe opracowanie instrumentów chirurgicznych, sprzętu anestezjologicznego, narzędzi endoskopowych i całego pozostałego sprzętu używanego na blokach operacyjnych, salach zabiegowych i oddziałach. To kompleksowe opracowanie to technologiczny ciąg następujących po sobie działań, takich jak mycie, dezynfekcja, konserwacja, odpowiednie składanie i pakowanie, na samym procesie sterylizacji kończąc. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że wysterylizowany materiał musi być jeszcze właściwie przechowywany i transportowany ze sterylizatorni do miejsc jego użycia. Wszystko to wymaga odpowiednio zaprojektowanej sterylizatorni i zatrudnienia potrzebnej liczby wykwalifikowanego personelu.
Technologia opracowywania sprzętu medycznego jest ściśle związana z wymaganiami, według których powinna być zaprojektowana nowoczesna centralna sterylizatornia w szpitalu. Wymagania te zostały określone w załączniku nr 1, pkt. XI (Centralna Sterylizatornia – Szpital) i załączniku nr 3 (Sterylizatornia – Szpital jednodniowy)