Postępowanie w udarze mózgu – wybrane zagadnienia z wytycznych Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego 2019

Celem niniejszego opracowania jest pokazanie najważniejszych wytycznych dotyczących organizacji i leczenia chorych z UM.
Od czasu publikacji ostatnich polskich wytycznych leczenia udaru mózgu (UM) z 2012 roku (1) dokonał się znaczny postęp, wprowadzono nowe metody leczenia w fazie ostrej udaru (trombektomia), jak i profilaktyki wtórnej (m.in. powszechne stosowanie nowych doustnych antykoagulantów – novel oral anticoagulants – NOAC). Celem tego opracowania jest pokazanie najważniejszych wytycznych dotyczących organizacji i leczenia chorych z UM.
Na początku 2019 roku ukazała się najnowsza wersja polskich wytycznych postępowania w UM przygotowana przez Grupę Ekspertów Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (2). Autorzy posłużyli się w niej zmodyfikowanymi skalami do oceny poziomu dowodu naukowego (tab. 1) oraz siły zaleceń (tab. 2) zaproponowanymi przez Europejską Organizację Udarową (ESO) (3) oraz Europejską Akademię Neurologiczną (EAN) (4). W dalszej części podsumowania najważniejszych wytycznych lub tych, które zostały zmienione w porównaniu z poprzednią ich wersją z 2012 roku (1), będziemy się posługiwali tymi skalami oceny.
Definicja udaru mózgu
Od lat 70. w związku z wprowadzeniem nowych [...]