Podstawy wentylacji mechanicznej - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPodstawy wentylacji mechanicznej - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Podstawy wentylacji mechanicznej

Ocena skuteczności i jakości wentylacji mechanicznej

OPM_6_21_technika_technologia_Jacek_Wawrzynek_PODSTAWY_WENTYLACJI_MECHANICZNEJ_RYC_1
Ryc. 1. Charakterystyka EtCO2

Zadaniem prawidłowo prowadzonej wentylacji mechanicznej jest dostarczenie pacjentowi odpowiedniej podaży tlenu oraz eliminacja dwutlenku węgla z organizmu. Metodami powszechnie stosowanymi zarówno przez ZRM i SOR są kapnografia/kapnometria oraz saturacja.

Saturacja (SpO2) jest wskaźnikiem wysycenia krwi tlenem w czasie rzeczywistym. Kapnometria (EtCO2 – ang. end-tidal carbon dioxide) i kapnografia to pomiary umożliwiające rejestrację zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym, co pozwala określić w sposób nieinwazyjny skuteczność wentylacji, a także pośrednio wyciągać wnioski co do stanu układu krążenia. U zdrowych ludzi saturacja, czyli wysycenie krwi obwodowej tlenem, powinna mieścić się w granicach 94-98%. U pacjentów z POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) wskaźnik ten powinien być niższy i wynosić 88-92%. Prawidłowe wartości EtCO2 mieszczą się w zakresie 35-45 mmHg. Jednakże należy pamiętać, że pacjenci z POCHP wartości te mają standardowo wyższe.

EtCO2 jest istotnym parametrem podczas prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dobrej jakości uciski klatki piersiowej generują wzrost EtCO2. Oczekiwanymi wartościami EtCO2 w trakcie resuscytacji są wartości powyżej 15 mmHg. Nagły wzrost do wartości prawidłowych lub wyższych niż prawidłowe może świadczyć o powrocie spontanicznego krążenia. U chorego niebędącego w NZK stała analiza wyniku EtCO2 pacjenta pozwala prawidłowo dobrać tempo wentylacji i tym samym uniknąć hipo- i hiperwentylacji.

Stopniowy wzrost krzywej może świadczyć o [...]

Ten materiał dostępny jest dla Subskrybentów.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną Subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

659 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy