Podciśnieniowe systemy ewakuacji odpadów – zastosowanie w szpitalnictwie
Najczęściej stosowany sposób transportu odpadów i bielizny za pomocą kontenerów wymaga wyodrębnienia wind do takiego transportu oraz konieczności zatrudnienia odpowiedzialnych za niego osób.
W szpitalach każdego dnia powstają tysiące kilogramów śmieci oraz setki sztuk brudnej bielizny. Problemami są: szybkie pozbywanie się ciągle powstających odpadów, konieczność zminimalizowania ryzyka przeniesienia zakażeń, ograniczenie przechowywania odpadów na terenie szpitala.
Stan aktualny
Najczęściej stosowany sposób transportu odpadów i bielizny za pomocą kontenerów wymaga wyodrębnienia wind do takiego transportu oraz konieczności zatrudnienia odpowiedzialnych za niego osób. Worki wypełnione odpadami i brudną bielizną powinny być dobrze zabezpieczone w czasie transportu, uniemożliwiając ich uszkodzenie. Stosowane są tu zamykane kontenery. To wymaga jednak wprowadzenia procedur gromadzenia odpadów i brudnej bielizny początkowo na oddziale (w miejscu powstawania), a następnie opracowanie ścieżki transportu do magazynów, skąd odpady i bielizna zostaną przełożone do samochodów transportowych oraz wywiezione poza teren szpitala do utylizacji lub pralni.
Zastosowanie zsypów grawitacyjnych wiąże się z trudnością utrzymania czystości, uniknięcia rozprzestrzeniania się zapachów oraz problemu gromadzenia odpadów w okolicy ujść zsypów na najniższym poziomie budynku. Nie jest obecnie rozwiązaniem stosowanym, w związku z licznymi doniesieniami w prasie już w ubiegym wieku o możliwości rozprzestrzeniania się patogenów.
Wszystkie te postępowania zawsze mają w swym przebiegu wąskie gardła, gdzie śmieci/bielizna się gromadzą i zalegają. Nie ma możliwości uniknięcia powstawania okresowo nadmiaru odpadów. Szczególnie krytyczne są praca w nocy oraz w weekendy, gdzie na oddziałach można zauważyć nadmiar niemieszczących się w kontenerach odpadów. Zalegające worki ze śmieciami lub bielizną nie dodają urody pomieszczeniom, zmniejszają powagę miejsca i stwarzają zagrożenie epidemiologiczne. Podobnie jest z magazynami odpadów.
Zaangażowanie pracowników do transportu odpadów stwarza ryzyko kontaktu personelu z patogenami. Wymaga zatrudnienia ludzi lub wykorzystania ich czasu pracy na żmudny proces transportu odpadów i czyszczenia wózków transportowych.
Wydzielanie wind do transportu odpadów znacząco zwiększa koszty inwestycji. Wykorzystanie posiadanych wind do transportu narzuca wyłączenie ich w konkretnych godzinach z użytkowania, wprowadzenie niezbędnych procedur epidemiologicznych i narzuca gromadzenie na oddziałach odpadów w miejscach, gdzie najważniejszy jest pacjent, a odpady i brudna bielizna powinny być jak najszybciej usunięte.
Czytaj także: Gospodarowanie odpadami medycznymi