Po co nam ten technolog?!

Celem niniejszego artykułu jest uświadomienie zainteresowanym, że poprawnie wykonany projekt technologiczny stanowi bazę wyjściową dla całości opracowania. To właśnie projekt technologii powinien zawierać najistotniejsze informacje dla przyszłego użytkownika oraz dane dla pozostałych branż wykonujących projekty składowe całości dokumentacji.
Zadajmy sobie więc pytanie – co to właściwie jest i czego dotyczy projekt technologii? Na początku oczywiście niezawodna Wikipedia:
„Technologia medyczna – w ujęciu szerokim to dowolny rodzaj wiedzy zaangażowanej w realizację zadań i osiąganie określonych rezultatów systemu opieki zdrowotnej. W ujęciu wąskim technologie medyczne to środki niematerialne (wiedza, umiejętności, procedury, rozwiązania organizacyjne) i materialne (leki, urządzenia) związane bezpośrednio lub pośrednio z udzielanymi świadczeniami opieki zdrowotnej i konkretnymi interwencjami (leczniczymi, diagnostycznymi, rehabilitacyjnymi bądź prewencyjnymi).”
W przypadku opracowań projektowych jest to „branża, która powinna towarzyszyć inwestorowi i wykonawcy od początku planowanej inwestycji” – od etapu programu funkcjonalno-użytkowego, poprzez projekt budowlany, projekt wykonawczy, do pełnienia nadzoru aż do czasu zakończenia inwestycji.
Technolog medyczny jest bezwzględnie konieczny przy opracowywaniu projektów związanych z projektowaniem wszystkich obiektów służby zdrowia oraz projektów określających rodzaj układu funkcjonalnego związanego z konkretną czynnością, a więc między innymi obiektów takich jak:
- przychodnie,
- szpitale (ogólne i specjalistyczne),
- laboratoria medyczne, naukowe i przemysłowe,
- apteki, działy farmacji,
- zakłady farmaceutyczne, produkcja [...]