Organizacja i funkcjonowanie oddziału neonatologii
Skóra noworodka pełni wiele funkcji, m.in.: ochronną, termoregulacyjną i odpornościową. Ze względu na maź płodową pokrywającą skórę i zawarte w niej witaminy, mikroelementy, hormony i inne substancje, w pierwszych kilkunastu godzinach po porodzie nie kąpie się dziecka. Na oddziale noworodkowym zakres oraz rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych uzależniony jest od stanu zdrowia noworodka. Zabiegi pielęgnacyjne mogą dla chorych noworodków oraz wcześniaków być źródłem bólu, prowadzić do zaburzeń oddychania, w tym bezdechu. Dlatego w tej grupie noworodków wszystkie zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane w inkubatorze z niezwykłą delikatnością, kierując się zasadą minimal handling. Ponadto w celu ograniczenia nieprzyjemnych doznań i bólu związanego z opieką na noworodkiem zaleca się proste działanie, takie jak: wygodne ułożenie, przyjazny ciepły dotyk, kangurowanie, karmienie piersią/trzymanie przy piersi (7, 10).
Skóra noworodka jest delikatna i odbiera
bodźce dotykowe, które są jedną z form komunikacji z dzieckiem.
Pozytywne bodźce dotykowe stymulują rozwój ośrodkowego układu nerwowego
oraz zapewniają noworodkowi poczucie bezpieczeństwa, uspokajają je,
stabilizują funkcje życiowe. Pierwszy kontakt skóra dziecka do skóry
matki odbywa się już na sali porodowej. W oddziale noworodkowym personel
zachęca rodziców do kontaktu z dzieckiem poprzez: karmienie piersią,
wykonywanie prostych zabiegów pielęgnacyjnych oraz mówienie do dziecka.
W przypadku noworodków wcześniaków, jeśli są one stabilne krążeniowo i oddechowo, zachęca się rodziców do tak zwanego kangurowania. Ten rodzaj kontaktu uspokaja wcześniaka, zmniejsza ryzyko infekcji, zapewnia komfort cieplny noworodkowi, pozwala na wcześniejsze wykrycie niepokojących objawów i pomaga w karmieniu piersią (4, 10).
Opieka nad dzieckiem na oddziałach neonatologicznych powinna być skoncentrowana na delikatnym i profesjonalnym wykonywaniu czynności diagnostycznych, terapeutycznych i pielęgnacyjnych zgodnie z obowiązującymi procedurami, z zachowaniem zasad aseptyki i antyseptyki, oraz z uwzględnieniem stanu zdrowia [...]