Organizacja i funkcjonowanie oddziału neonatologii

Opieka nad dzieckiem na oddziałach neonatologicznych powinna być skoncentrowana na delikatnym i profesjonalnym wykonywaniu czynności diagnostycznych, terapeutycznych i pielęgnacyjnych zgodnie z obowiązującymi procedurami, z zachowaniem zasad aseptyki i antyseptyki oraz z uwzględnieniem stanu zdrowia noworodka.
Pomimo dobrze rozwiniętej opieki perinatalnej, odsetek urodzeń wcześniaków jest dość stabilny w ciągu ostatnich lat i wynosi 6-7%, ma to istotny wpływ na liczbę noworodków leczonych w oddziałach neonatologii i intensywnej terapii noworodka. Noworodki przedwcześnie urodzone często wymagają długotrwałej opieki i rehabilitacji (11).
Obowiązujący w Polsce, USA, Kanadzie i rozwiniętych krajach Europy trójpoziomowy system opieki perinatalnej w swoich założeniach ma zrównanie szans leczenia noworodków, szczególnie przedwcześnie urodzonych, niezależnie od miejsca zamieszkania (3, 15).
Program Poprawy Opieki Perinatalnej
Program Poprawy Opieki Perinatalnej realizowany w Polsce od 1997 roku, w znaczący sposób wpłynął na obniżenie umieralności okołoporodowej dzieci. Spowodował wprowadzenie trójpoziomowego systemu opieki nad matką i dzieckiem, polegającego na podziale kompetencji między oddziałami ginekologiczno-położniczymi i neonatologicznymi (1, 2, 13, 15).
System ten zakłada, że oddziały zakwalifikowane do pierwszego poziomu referencyjności sprawują opiekę nad: fizjologicznie przebiegającą ciążą, porodem po ukończonym 37. tygodniu ciąży i zdrowym noworodkiem. Zapewniają one również krótkotrwałą opiekę w przypadku niespodziewanie występującej patologii. Poziom drugi obejmuje opieką noworodki z zaburzeniami średniego stopnia urodzone po 32. tygodniu ciąży. W tych oddziałach usytuowane są stanowiska do intensywnej terapii noworodka. Zaś oddziały zakwalifikowane do poziomu III hospitalizują noworodki z najcięższymi patologiami i masą urodzeniową poniżej 1000 gramów, prowadzą intensywną terapię noworodka oraz odpowiadają za profesjonalny transport noworodków [...]