Odpowiedzialność prawna osób wykonujących zawody medyczne

Czasami chwila nieuwagi czy jedna błędna decyzja może zaważyć na dalszym życiu zawodowym, a także prywatnym osoby wykonującej zawód medyczny.
Wykonywanie zawodów medycznych obwarowane jest wieloma przepisami mającymi na celu ochronę pacjenta i jego praw w procesie leczenia. Przedstawiciele zawodów medycznych to przede wszystkim lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, farmaceuci, a także diagności laboratoryjni. W przypadku naruszenia przepisów osoby te mogą ponieść odpowiedzialność zawodową, cywilną, karną, a także pracowniczą, przy czym możliwe jest poniesienie różnych rodzajów odpowiedzialności za jeden czyn.
Odpowiedzialność zawodowa
Odpowiedzialność zawodowa ma charakter odpowiedzialności prawnej – określona jest ona w obowiązujących przepisach. W odniesieniu do większości zawodów medycznych postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej prowadzone są przez samorządy zawodowe. Wyjątkiem są ratownicy medyczni, w stosunku do których zastosowanie ma Ustawa z 18 lipca 1950 r. o odpowiedzialności zawodowej fachowych pracowników służby zdrowia.
Osoby wykonujące zawody medyczne podlegają odpowiedzialności zawodowej z tytułu popełnienia przewinień zawodowych określonych w przepisach. Zakres przedmiotowy odpowiedzialności tych osób jest określony dosyć ogólnie – odpowiadają one za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii zawodowej oraz przepisami o wykonywaniu danego zawodu. Powyższa sytuacja powoduje, że w katalogu przewinień zawodowych – w zależności od posiadanych przez dane osoby uprawnień – znajduje się wiele czynów o różnym charakterze. Przykładowo mogą to być: naruszenie tajemnicy (poinformowanie nieuprawnionej osoby o stanie zdrowia pacjenta), brak należytego poinformowania pacjenta [...]