Monitorowanie hemodynamiczne okołooperacyjnym... % % - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMonitorowanie hemodynamiczne okołooperacyjnym... % % - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Monitorowanie hemodynamiczne okołooperacyjnym wsparciem w kardiochirurgii i anestezjologii

opm-monitorowanie-hemodynamiczne-w-kardiochirurgii-anestezjologii
fot. iStock

Monitorowanie hemodynamiczne rejestruje i umożliwia interpretację danych otrzymywanych za pomocą różnych technologii pomiarowych, co pozwala na podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym, w zmieniających się warunkach i procedurach, jakim są poddawani pacjenci w salach operacyjnych i rozmaitych oddziałach szpitalnych.

Układ krążenia jest podstawowym systemem transportowym, umożliwiającym człowiekowi życie. Serce pompuje krew, czyli płynną tkankę, która zawiera hemoglobinę − specyficzne białko wiążące, a następnie oddające w określonych warunkach tlen niezbędny do przemian metabolicznych każdej komórki ludzkiego ciała.

Układ krążenia jest skomplikowanym, samoadaptującym się mechanizmem podlegającym wielopoziomowym regulacjom o typie sprzężeń zwrotnych opartych o szereg czynników metabolicznych, hormonalnych, mechanicznych, jak również immunologicznych. Jego struktura i funkcjonalność jest zakodowana genetycznie, a szyfr ten i jego modyfikacje są obecnie bardzo popularną dziedziną badań.

Nauki medyczne ingerują w organizm człowieka w sposób niespotykany w historii ludzkiego gatunku i ten trend będzie dalej narastał. Rozwój wiedzy o zasadach funkcjonowania ludzkiego organizmu daje wiele odpowiedzi na dawne pytania, ale i stawia wciąż nowe. Każda większa modyfikacja medyczna, kolejna katastrofa, taka jak pandemia SARS-CoV-2, nowa technologia medyczna typu ECMO lub przeszczep serca pozwalają sięgnąć głębiej w tajemnice biologii człowieka.

Monitorowanie hemodynamiczne jest jednym z takich właśnie narzędzi. Rejestruje i umożliwia interpretację danych otrzymywanych za pomocą różnych technologii pomiarowych, co pozwala na [...]

Ten materiał dostępny jest dla subskrybentów Premium.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

650 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy