Medycyna rodzinna – Internet zamiennikiem lekarza?
Materiały i metody
W oparciu o kampanię oraz przykładowe artykuły zamieszczone w Internecie, a także, przede wszystkim, o wpisy i komentarze osób stosujących się do owych zaleceń, została sporządzona ankieta. Kwestionariusz zawierał pytania dotyczące kilku zagadnień – częstotliwości takich poszukiwań, objawów jednostek chorobowych, typów problemów, jakie są najchętniej poruszane, a także stosowania się do zaleceń czy porad w rzeczywistej terapii i ich skutków zdrowotnych. W badaniu udział wzięło 700 osób: kobiety (73%) oraz mężczyźni (27%) urodzeni w latach 1959-1999. Średnia wieku respondentów wyniosła 23 lata. Podział liczby osób ankietowanych ze względu na grupy wiekowe został zaprezentowany w tab. 1. Kwestionariusz został rozpowszechniony drogą internetową przy wykorzystaniu formularza ankietowego Google. Dane uzyskano w dniach 20-27.07.2018 r.
Wyniki
W wyniku przeprowadzonego badania ustalono, że najczęściej odnotowywanym przedmiotem wyszukiwania był ból. W celu znalezienia porady, która miałaby przyczynić się do jego uśmierzenia, ponad 50% respondentów powyższe hasło wpisywało w wyszukiwarkę internetową. Na drugiej pozycji, z niewiele mniejszym wynikiem, uplasowały się problemy dermatologiczne (44,8% respondentów). Kategorie wyszukiwania, na które uwagę zwrócili ankietowani (ok. 20%), to także problemy stref intymnych, urazy czy zaburzenia psychiczne (odpowiednio – 20,7%, 19,1%, 17,3%). W ostatniej z przytoczonych grup, najsilniej poszukiwanymi poradami były te związane z pomocą osobom dotkniętym depresją. Respondenci opowiadali się także za szukaniem porad zdrowotnych z zakresu dysfunkcji seksualnych (7%), a także leczenia gorączki (6,9%).
Respondenci, udzielając odpowiedzi na pytanie o częstotliwość prowadzonych przez nich poszukiwań porad w Internecie, do wyboru mieli jedną spośród zamieszczonych poniżej opcji:
[...]