Marketing w medycynie

Celem marketingu jest przygotowanie podmiotu na zmieniające się warunki rynku oraz oddziaływanie na rynek i kształtowanie go w celu poprawy pozycji podmiotu. Marketing obejmuje więc określenie potrzeb zdrowotnych, kształtowanie oferty świadczeń z punktu widzenia potrzeb pacjentów, ale także tworzenie i utrzymywanie popytu poprzez te działania.
Według słownika PWN reklama to „działanie mające na celu zachęcenie potencjalnych klientów do zakupu konkretnych towarów lub do skorzystania z określonych usług”, które może być realizowane przy pomocy różnych środków i technik, takich jak: plakat, napis, ogłoszenie, krótki film itp. Możemy mówić o reklamie negatywnej, tj. opartej na zanegowaniu wartości towaru proponowanego klientom przez konkurencję, lub pozytywnej, polegającej na prezentowaniu zalet naszego produktu lub usługi.
Natomiast mianem marketingu określa się, według tego samego źródła „działania mające na celu poznanie potrzeb konsumentów, ustalenie wielkości produkcji oraz metod dystrybucji, sprzedaży i reklamy towarów”. Reklama jest rodzajem „perswazyjnego komunikowania” realizowanego przy pomocy technik i działań mających na celu zwrócenia uwagi na produkt, usługę lub ideę.
Początki marketingu w polskiej służbie zdrowia
Celem marketingu jest przygotowanie podmiotu na zmieniające się warunki rynku oraz oddziaływanie na rynek i kształtowanie go w celu poprawy pozycji podmiotu. Marketing obejmuje więc określenie potrzeb zdrowotnych, kształtowanie oferty świadczeń z punktu widzenia potrzeb pacjentów, ale także tworzenie [...]