Lecznictwo uzdrowiskowe jako usługa rynku medycznego

Z leczenia uzdrowiskowego według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia korzysta ponad 400 tysięcy Polaków rocznie, przede wszystkim chorujących na choroby ortopedyczne, neurologiczne i reumatologiczne oraz układu krążenia.
Uzdrowiska mają w Polsce długą tradycję i cieszą się dużą popularnością. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji państw europejskich pod względem liczby uzdrowisk. Najwięcej uzdrowisk (prawie połowa) jest w województwach dolnośląskim (11) i małopolskim. Obecnie w Polsce jest 45 uzdrowisk statutowych. Uzdrowiska to zazwyczaj najpiękniejsze krajobrazowo miejsca w Polsce. Najwięcej uzdrowisk jest w górach. W polskiej literaturze powszechnie uzdrowiskiem określa się miejscowość mającą klimat i warunki środowiskowe o właściwościach leczniczych, zasobną w naturalne tworzywa lecznicze (wody, torfy), wyposażoną w budynki (o funkcjach hotelowych, żywieniowych, zabiegowych) i odpowiednie urządzenia (m.in. pijalnie, tężnie), umożliwiające działalność leczniczą oraz wypoczynkową.
Rozwój polskich uzdrowisk opiera się obecnie na dwóch nurtach, tj. stricte medycznym (udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego) oraz turystycznym (turystyka krajoznawcza i wypoczynkowa). W praktyce mogą być one realizowane oddzielnie lub też wspólnie – tzw. turystyka zdrowotna, która jest odpowiedzią na współczesne trendy i potrzeby gości. Według definicji J. Wolskiego „przez turystykę zdrowotną rozumie się zmianę stałego miejsca pobytu na pobyt w miejscowości klimatycznej z zadaniem fizycznej i psychicznej poprawy zdrowia, a w szczególności drogą wypoczynku i profilaktyki” (1). Niektórzy autorzy wyodrębniają także pojęcie turystyki uzdrowiskowej, będące pojęciem węższym niż pojęcie turystyki zdrowotnej. Turystyką uzdrowiskową określa się wyjazdy związane z kuracją sanatoryjną, rehabilitacyjną powiązane z zabiegami przyrodoleczniczymi świadczonymi na podstawie konsultacji lekarza uzdrowiskowego (2). Do podstawowych usług uzdrowiskowych można zaliczyć: zabiegi lecznicze, zabiegi profilaktyczne, usługi noclegowe i usługi [...]