Współczesne metody monitorowania stanu zapalnego – znaczenie diagnostyczne Prokalcytoniny
Wnioski
Prokalcytonina (PCT) posiada wiele cech, które czynią ją użytecznym biomarkerem w praktyce klinicznej (1,8). Jest parametrem coraz powszechniej wykorzystywanym w diagnostyce i monitorowaniu leczenia pacjentów z uogólnionymi stanami zapalnymi. Stanowi cenne uzupełnienie stosowanych już w diagnostyce mediatorów reakcji zapalnej, w których do tej pory najważniejszym było oznaczenie CRP (5).
PCT ma wiele zalet m.in. szeroki zakres biologiczny, szybki czas reakcji i długi okres półtrwania. Przede wszystkim jest stabilnym białkiem, co odróżnia ją od większości cytokin (2). Niezwykle ważnym aspektem jest fakt, że wzrost stężenia PCT w odpowiedzi na zakażenie następuje zdecydowanie wcześniej niż CRP, leukocytoza czy OB. Wzrost jej znaczenia w praktyce klinicznej spowodowany jest faktem, że nie wymaga ona specjalnych technik pobierania materiału czy też transportu do laboratorium (2).
Monitorowanie stężeń prokalcytoniny pozwala na skrócenie czasu niezbędnej antybiotykoterapii u pacjentów z sepsą, tym samym minimalizację kosztów leczenia (3,5,7,10). Podjęcie decyzji o zakończeniu antybiotykoterapii ma szczególne znaczenie zwłaszcza w oddziałach intensywnej terapii czy przy noworodkach.
Oznaczanie stężenia prokalcytoniny:
• pozwala na szybkie rozpoznania infekcji bakteryjnej czy też sepsy i natychmiastowe włączenie leczenia,
• umożliwia precyzyjne monitorowanie uogólnionej reakcji zapalnej, wstrząsu czy też sepsy,
• różnicuje zakażenia o etiologii bakteryjnej i wirusowej (1).
Piśmiennictwo:
[...]