Współczesne metody monitorowania stanu zapalnego – znaczenie diagnostyczne Prokalcytoniny

Stan zapalny generuje szereg zmian w ludzkim organizmie. Z klinicznego punktu widzenia poszukuje się idealnego wskaźnika toczącego się procesu zapalnego, który w sposób jednoznaczny i szybki umożliwiłby rozróżnienie rodzaju infekcji, określił skalę problemu i pozwolił monitorować zakażenie.
Niemal wszystkie te kryteria spełnia białko, którego oznaczenie staje się coraz bardziej powszechne przy diagnozowaniu stanu pacjenta. Białkiem tym jest Prokalcytonina (PCT), definiowana jako współczesny wskaźnik infekcji i stanu zapalnego (1). Wykorzystanie oznaczeń PCT może przyczynić się do postawienia szybkiej diagnozy, monitorowania stanu chorego oraz zoptymalizowania kosztów leczenia antybiotykami (2).
Stan zapalny
Stan zapalny to pierwotna i nieswoista reakcja organizmu na działanie czynników zagrażających lub mechanizmów powodujących zaburzenia homeostazy. Czynniki wywołujące zapalenie mogą być zewnątrz lub wewnątrzpochodne.
Do zewnątrzpochodnych przyczyn stanu zapalnego należą czynniki:
- biologiczne (bakterie, wirusy, grzyby),
- fizyczne (mechaniczne, cieplne, promieniowanie jonizujące, pole magnetyczne),
- chemiczne (kwasy, zasady, toksyny).
W zależności od rodzaju czynnika uszkadzającego, jak również od jego siły i czasu oddziaływania na tkankę, może rozwinąć się ostry lub przewlekłym odczyn zapalny (2).
W początkowym etapie komórki fagocytarne i [...]