Błędy w diagnostyce laboratoryjnej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plBłędy w diagnostyce laboratoryjnej - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Błędy w diagnostyce laboratoryjnej

opm-dlaszpitali-bledy-w-diagnostyce-laboratoryjnej
fot. iStock

Wynik badania laboratoryjnego stanowi podstawę rozpoznawania chorób, jest źródłem prognozowania, monitorowania leczenia, jak i różnicowania jednostek chorobowych. Badania laboratoryjne stanowią w 70% narzędzie diagnostyczne, lecznicze oraz profilaktyczne.

Medyczne laboratoria diagnostyczne dążą do ciągłego podnoszenia standardów jakości świadczonych usług. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21. 01. 2009 r. w sprawie standardów jakości jest jednym z aktów prawnych regulujących pracę laboratoriów.

Na cały proces analityczny przypadają 3 fazy: przedanalityczna, analityczna i poanalityczna. Fazy te poddane są ścisłej kontroli, tak by uzyskany wynik był wiarygodny, tzn. zgodny ze stanem klinicznym pacjenta (1,2). W przypadku niespójności wyników badań z objawami chorobowymi pacjenta konieczne jest ustalenie przyczyn niezgodności. Błędny wynik stanowi źródło dezinformacji w procesie diagnozowania pacjentów, wydłuża ten proces i podnosi koszty leczenia. Mimo ściśle określonych procedur i systemów kontrolnych możliwe jest wystąpienie zdarzeń niepożądanych na każdym etapie procesu analitycznego, czego skutkiem jest otrzymanie fałszywych wyników, mogących wpłynąć niekorzystnie na proces diagnostyczny (5,6).

Proces przedlaboratoryjny

Proces przedlaboratoryjny rozpoczyna się już w momencie pojawienia się skierowania na badanie. Błąd przedlaboratoryjny stanowi zmianę stężenia substancji badanej na wskutek nieprzestrzegania procedur procesu przedlaboratoryjnego.

Czynniki wpływające na ten proces możemy podzielić na zależne od pacjenta, jak prawidłowe przygotowanie się do badania oraz na zależne od warunków pobrania [...]

Ten materiał dostępny jest dla Subskrybentów.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną Subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

658 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy