Oddział kardiologii inwazyjnej – projektowanie i realizacja

Projektowanie nowoczesnego oddziału kardiologii wiąże się z koniecznością zaprojektowania, poza częścią łóżkową, także całego obszaru pracowni i zespołów zabiegowych towarzyszących, powiązanych bezpośrednio z działaniem oddziału.
Kardiologia inwazyjna to dziedzina, która jest jedną ze specjalności kardiologii, zajmuje się inwazyjną diagnostyką i leczeniem opartym na stosowaniu cewnika wewnątrznaczyniowego. Głównymi procedurami stosowanymi w tej dziedzinie medycznej są dwie techniki, mianowicie:
- cewnikowanie serca,
- angiokardiografia, a w zasadzie jedna z jej odmian, zwana koronarografią, czyli obrazowaniem naczyń za pomocą środka kontrastującego. Tą metodą wykonywana jest także koronaroplastyka (zabieg polegający na udrożnieniu i powiększeniu światła naczynia krwionośnego za pomocą stentu – sprężynki, która po wprowadzeniu do naczynia w miejscu zaczopowania zostaje powiększona w celu zwiększenia światła udrażnianego naczynia).
Kardiologia inwazyjna coraz częściej zajmuje się również innymi procedurami, takimi jak ultrasonografia wewnątrzwieńcowa, lub zabiegami w obrębie innych naczyń, mających pośredni wpływ na schorzenia typowo kardiologiczne (tętnica szyjna, tętnica podobojczykowa, tętnica nerkowa) czy zastawek serca (zabiegi w obrębie zastawki mitralnej, zastawki aortalnej) oraz interwencjami w przebiegu innych, niezastawkowych wad serca. Obecnie kardiologia inwazyjna jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się specjalności medycyny.
W przypadku zawału serca decydujące znaczenie ma czas od zamknięcia tętnicy przez zakrzep do chwili jej udrożnienia i poszerzenia za pomocą angioplastyki. Jeśli w ciągu kilku godzin od zdarzenia nie zostanie [...]