Nadzór sanitarny – jak przygotować placówkę medyczną do kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Jednym z niezbędnych elementów funkcjonowania każdej placówki medycznej jest nadzór sanitarny. Należy dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio przygotować swoją placówkę na to wyzwanie.
W potocznym rozumieniu czynności sanitarne kojarzą się głównie z działalnością gastronomiczną, ale nie sposób nie dostrzec, że w ostatnim czasie problem braku sterylności w przekazach medialnych dotyka także podmiotów leczniczych. To ważny powód, by postawić nacisk na edukację w tym zakresie.
Nadzór sanitarny w placówce medycznej
Nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z ogromnym szpitalem specjalistycznym, czy niewielką miejską przychodnią – w każdym z tych miejsc czynności kontrolne prędzej czy później będą przeprowadzone. Warto pamiętać, że nie ma jednego rodzaju nadzoru sanitarnego – na potrzeby tego opracowania możemy wyróżnić kilka najważniejszych, które najczęściej spotyka się w sektorze medycznym.
Nadzór zapobiegawczy dotyczy nowo otwieranych placówek. Przed rozpoczęciem działalności inspektor sprawdza zgodność planu zagospodarowania z przepisami sanitarnymi oraz weryfikuje, czy oświetlenie, wyposażenie i inne elementy, uregulowane w tzw. sektorowych rozporządzeniach, spełniają podstawowe wymogi. Jednak często za...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online