Rola inżyniera klinicznego w szpitalu
Jednym z najważniejszych aspektów pracy inżyniera klinicznego jest ścisła współpraca z innymi działami/specjalistami. Oprócz personelu medycznego, z którym współpracuje bezustannie, wykonując swoje obowiązki, inżynier kliniczny współdziała także z:
- działem technicznym w zakresie instalacji budowlanych oraz mediów niezbędnych do prawidłowej pracy urządzeń medycznych,
- działem farmacji w zakresie gospodarowania gazami medycznymi w szpitalu,
- działem informatyki podczas instalacji systemów telemedycznych, a także podczas przeprowadzania telekonferencji/transmisji z zabiegów medycznych itp.,
- działem zakupów (zamówień publicznych) w zakresie zakupu nowego sprzętu,
- działem księgowości w zakresie rozliczeń bieżących usług i zakupów,
- działem ewidencji majątku i inwentaryzacji przy przyjęciu nowego środka trwałego oraz przy kasacji sprzętu,
- działem administracyjno-gospodarczym w zakresie specjalistycznej utylizacji sprzętu medycznego,
- inspektorem ochrony radiologicznej w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w jednostce, a także przy zlecaniu akredytowanym laboratoriom przeprowadzenia okresowych pomiarów pola elektromagnetycznego.
Wykonywanie przytoczonych w artykule obowiązków na najwyższym poziomie wymaga od inżyniera medycznego systematycznego podnoszenia kompetencji i rozwijania się w zakresie coraz to nowszych technologii medycznych. Praca ta niejednokrotnie wymaga kreatywnego podejścia do problemu w celu jego szybkiego wyeliminowania i związana jest z umiejętnością funkcjonowania pod presją czasu. Pożądane cechy charakteru osoby na tym stanowisku to: wytrwałość, dokładność, odpowiedzialność i ostrożność, systematyczność, skrupulatność, konsekwencja w dążeniu do celu, zdolności negocjacyjne, umiejętności obiektywnej oceny sytuacji, podejmowania decyzji i koordynowania działań współpracowników.
Podsumowanie
Optymalny dobór sprzętu medycznego do potrzeb lekarzy-operatorów, a następnie wykorzystywanie [...]