Projektowanie oddziałów intensywnej terapii dziecięcej z uwzględnieniem nowoczesnych technologii, czyli co nowego
OITN – oddział intensywnej terapii neonatologicznej
Przeznaczony głównie dla dzieci z oddziału porodowego – wcześniaków.
Za wcześniaka uważa się dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Najczęściej o wcześniactwie mówi się, kiedy dziecko zostanie urodzone przedwcześnie, między 22. a 36. tygodniem ciąży.
Dzieci trafiają na ten oddział zarówno bezpośrednio z bloku porodowego danej jednostki lub z innego szpitala o niższym stopniu referencyjności.
Można wziąć pod uwagę II lub III poziom opieki perinatalnej, poziom I nie wymaga pobytu noworodka na OITN.
Poród przedwczesny, a potem skierowanie noworodka na oddział intensywnej terapii jest zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców sytuacją niezwykle stresującą. Początkowo ze względu na ograniczone możliwości samodzielnej egzystencji dziecka uwaga świata medycznego i rodziców zwrócona jest na potrzebę ratowania życia, a dopiero po uzyskaniu względnej stabilizacji parametrów życiowych – na jakość życia. Skutki traumy, jakiej doświadczają w związku z tym rodzice, widoczne są już podczas pobytu dziecka w OITN oraz wiele lat od tego zdarzenia i dotyczą kondycji psychicznej rodziców, budowania relacji emocjonalnej z dzieckiem czy ich zdolności do stymulacji jego rozwoju.
Można stwierdzić z całą pewnością, że wzrasta świadomość personelu medycznego – jest to pacjent specyficzny i powinien mieć zapewnioną możliwość zarówno natychmiastowego leczenia, diagnostyki, a także przeprowadzenia zabiegu w wymogach analogicznych do bloku operacyjnego.
W odniesieniu do rodziców – wzrasta świadomość, że zarówno ich fizyczna obecność przy ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online