Kolumny anestezjologiczne – współczesne rozwiązania – na co zwrócić uwagę

Kolumny są to urządzenia wielozadaniowe. Scalają w sobie całe uzbrojenie elektryczno-oświetleniowe. Ograniczają przez to liczbę przedłużaczy oraz lampek przy łóżku pacjenta.
Wobec zwiększającej się liczby pacjentów, co jest związane z większą liczbą wykonywanych zabiegów i procedur inwazyjnych, część szpitali boryka się z dość poważnym problemem, czyli brakiem powierzchni. Dotyczy to nie tyko sal pacjentów, ale również części sal intensywnego nadzoru czy sal, w których wykonuje się procedury inwazyjne, oddziałów intensywnej terapii czy sal pooperacyjnych. Wynika to z faktu, że część szpitali jest usytuowana w starych budynkach lub budynkach modernizowanych bardzo dawno.
Współczesne kolumny
Pierwsze kolumny pojawiły się wraz z rozwojem endoskopii oraz chirurgii laparoskopowej. Od początku XX wieku dokonał się nieprawdopodobny postęp w dziedzinie technologii medycznych. Wprowadzenie komputerów (niezależnie, czy są to urządzenia stacjonarne, czy przenośne) spowodowało niezliczoną liczbę nowych zastosowań w medycynie. Nowa technologia dotarła oczywiście do oddziałów intensywnej terapii, powodując nowe możliwości diagnostyki, monitorowania i leczenia. Spowodowało to zagęszczenie nie tylko urządzeń medycznych, ale również urządzeń, bez których nawet najbardziej zaawansowane urządzenia medyczne nie mogą być wykorzystywane. Dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie w wymienionych oddziałach i salach intensywnego nadzoru, a także operacyjnych – kolumn, w tym kolumn anestezjologicznych. Można je podzielić funkcjonalnie na kolumny:
- anestezjologiczne,
- chirurgiczne,
- endoskopowe
- oraz kolumny dla OIT i sali pooperacyjnych.
Można określić, że kolumny są to urządzenia wielozadaniowe. Scalają w sobie całe uzbrojenie elektryczno-oświetleniowe. Ograniczają przez to liczbę przedłużaczy oraz lampek przy łóżku pacjenta (niezależnie, czy łóżko jest na sali chorych, czy w OIT). Przez co poprawiają ergonomię obsługi chorego i jego komfort. Ograniczenie ilości kabli zapobiega przypadkowym wypadkom, jak zaplątanie się w kable, dotyczy to nie tylko pacjenta, ale również personelu. W czasie zabiegu, szczególnie w sytuacjach nagłych, anestezjolog nie może zajmować się poszukiwaniem gniazdek czy przeciąganiem przewodów elektrycznych. Kolumna pozwala na skomasowanie wszystkich wyjść elektrycznych w jednym miejscu. Kolumna może integrować w sobie wszystkie dostarczane z różnych źródeł niezbędne media (w zależności od rodzaju kolumny). Oprócz gniazd elektrycznych może zawierać gniazda teleinformatyczne, systemy alarmowe, punkty poboru gazów medycznych. Bardzo ważnym elementem kolumny anestezjologicznej są gniazda gazów medycznych, próżni i odciągu gazów, oprócz podwójnych gniazd tlenowych. Ograniczają nie tylko liczbę przewodów, ale także gazów w przestrzeni sali operacyjnej. Ponadto stanowią podstawę dla półek, szyn medycznych, uchwytów dla monitorów, pomp infuzyjnych oraz innego niezbędnego sprzętu w danym pomieszczeniu.
Wyposażenie
Kolumny medyczne w zależności od przeznaczenia mogą być różnie skonstruowane i skonfigurowane. Różnice polegają na liczbie i jakości zamontowanych w nich gniazd. Wszystkie wykonane są ze specjalnie wytłaczanych profili aluminiowych. Mogą być montowane do różnego rodzaju stropów. Zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych spełniają wymagania dyrektywy 93/42/EEC. Sama kolumna może posiadać różne ramiona poziome lub pionowe o różnych długościach i na różnych wysokościach. Ramiona mogą być zarówno podwójne, jak i pojedyncze. W zależności od przeznaczenia (ze względu na funkcję) wyposażenie takiej kolumny może być różne. Oprócz gniazd elektrycznych może być wyposażona w gniazda teleinformatyczne, co pozwala na ściąganie danych do ogólnych danych bezpośrednio ze znieczulenia do historii choroby pacjenta. Ponadto kolumna może być wyposażona w dodatkowe półki, szuflady, a nawet wysięgniki, najczęściej przeznaczone do montażu pomp infuzyjnych i kroplówek. Kolumna wyposażona jest w ekran dotykowy do sterowania, który jest łatwy w utrzymaniu czystości i dezynfekcji. Ponadto w kolumnie można umieścić aparat do znieczulenia.
Kolumny wykonane są z materiału odpornego na środki dezynfekcyjne. Wobec czego łatwiejsze jest utrzymanie danego sprzętu w czystości. Należy pamiętać, że zarówno środowisko sali operacyjnej, jak i sali pooperacyjnej może stanowić potencjalne zagrożenie zakażeniem. Im mniej sprzętu, tym prawdopodobieństwo zakażenia mniejsze, bo mniejsza jest powierzchnia kontaminacji. Ponad wszelką wątpliwość z tego właśnie powodu zamontowanie kolumn byłoby jak najbardziej wskazane w oddziałach intensywnej terapii. Im mniej sprzętu, tym mniejsza powierzchnia do kolonizacji drobnoustrojami oraz ryzyko zakażenia. Kolumny (szczególnie montowane na stropach) pozwalają na ograniczenie ilości sprzętu, który wymaga ustawienia na podłodze, co stwarza lepsze warunki do utrzymania czystości. Ogranicza się dzięki temu czas sprzątania stanowiska, co ma szczególne znaczenie na sali operacyjnej. Sufitowe jednostki zasilające, od momentu powstania, używane były do optymalizacji logistyki na salach operacyjnych lub na oddziałach intensywnej terapii. W oddziale intensywnej terapii zastosowanie mają kolumny ze zintegrowaną stroną monitorująco-infuzyjną, która umożliwia zachowanie odpowiednich parametrów na stanowisku intensywnej opieki medycznej. Dotyczy to przede wszystkim małych sal wielostanowiskowych. Wieloelementowy system umożliwia dowolne ukształtowanie stanowiska, zgodnie ze specyfiką i z zapotrzebowaniem oddziału. Poprawia to komfort pracy personelu oraz wpływa na ergonomię pracy z pacjentem.
Urszula Zielińska-Borkowska
Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa
Czytaj także: Kolumny chirurgiczne jako element nowoczesnego bloku operacyjnego