Innowacyjne metody wykorzystywane w radioterapii

Według WHO około 68% wszystkich pacjentów z nowotworem złośliwym otrzyma radioterapię na pewnym etapie leczenia. Nowoczesne akceleratory są coraz doskonalszymi, bardziej precyzyjnymi i skutecznymi narzędziami do walki z chorobami nowotworowymi.
Radioterapia to metoda miejscowego leczenia nowotworów złośliwych wykorzystująca energię promieniowania jonizującego. Jonizacja w komórkach żywych powoduje różnorodne zjawiska fizykochemiczne, które prowadzą do określonych efektów biologicznych (m.in. upośledzenia podziałów komórkowych i procesów metabolicznych, a w konsekwencji – śmierci komórki).
Wśród metod leczenia w onkologii wyróżniamy:
• radioterapię (tele- i brachyterapię),
• chirurgię,
• chemioterapię,
• hormonoterapię,
• immunoterapię,
• terapię celowaną.
Radioterapia jako metoda leczenia
Radioterapia jest formą leczenia samodzielnego lub może być kojarzona z innymi metodami. Może być wykorzystywana jako leczenie uzupełniające po zabiegach chirurgicznych, np. jako radioterapia pooperacyjna po zabiegach nieradykalnych (tzw. dodatni margines chirurgiczny, czyli komórki nowotworowe pozostawione w loży), lub w przypadku obecności innych czynników ryzyka wznowy, szczegółowo określonych dla konkretnych rozpoznań i lokalizacji guza pierwotnego. Radioterapia może być również prowadzona przedoperacyjnie, w celu zniszczenia mikrorozsiewu nowotworu, przyczyniając się do poprawy radykalności zabiegu (standard np. w raku odbytnicy), albo w celu zmniejszenia masy ogniska pierwotnego w chorobie zaawansowanej – po to, by umożliwić wykonanie resekcji.
Kojarzenie radioterapii z chemioterapią może się odbywać sekwencyjnie (naprzemiennie), np. w raku piersi, ale najczęściej stosuje się te metody jednoczasowo, w celu zintensyfikowania terapii w przypadkach nieoperacyjnych lub zamiast operacji, aby zachować narząd [...]