Guidelines a standardy udzielania świadczeń w Polsce

Stworzenie wytycznych na poziomie centralnym i kontrolowanie ich wpływu na opiekę zdrowotną i skutki leczenia pacjentów pozwolą nadać polskiej opiece zdrowotnej nową, wyższą jakość w zakresie udzielania świadczeń.
Guidelines stanowią wytyczne z poszczególnych dziedzin medycyny (zwane także wytycznymi klinicznymi lub wytycznymi praktyki klinicznej). Stanowią dokumenty, które mają służyć kierowaniu decyzjami i kryteriami ściśle związanymi z diagnozą, leczeniem i leczeniem w określonych obszarach opieki zdrowotnej. Zazwyczaj zawierają one uzgodnione streszczenia najlepszych praktyk w poszczególnych dziedzinach opieki zdrowotnej.
Rola wytycznych
Postęp sprzętu medycznego wymusza również nieustanne modyfikowanie wytycznych. Nowoczesne wytyczne kliniczne identyfikują, podsumowują i oceniają najwyższej jakości dowody i najbardziej aktualne dane dotyczące zapobiegania, diagnozy, rokowania, terapii (w tym dawkowania leków) oraz stosunku ryzyka do korzyści i opłacalności. Co do zasady mają za zadanie uwzględniać najważniejsze pytania związane z praktyką kliniczną oraz identyfikują wszystkie możliwe opcje decyzyjne, a także ewentualne ich wyniki. W ramach niektórych wytycznych skonstruowane są odpowiednie algorytmy decyzyjne lub obliczeniowe. Takie ukształtowanie wytycznych powoduje, że ingerują one w punkty decyzyjne i odpowiednie kierunki działań z oceną kliniczną oraz doświadczeniem praktyków. Uwzględniają one również alternatywne metody leczenia w taki sposób, że pozwalają praktykom na wybór w zakresie leczenia.
Opracowywanie wytycznych
Analizując uwarunkowania wytycznych, w [...]