Jak wyposażyć oddział położniczo-ginekologiczny

Częściowo wymogi dotyczące minimalnego wyposażenia sprzętowego oddziału ginekologiczno-położniczego regulują odpowiednie akty prawne, w tym Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.
Nowoczesne położnictwo i ginekologia, jak każda dziedzina medycyny w XXI wieku, wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji personelu medycznego, ale i zastosowania odpowiednich technologii. Warunkiem prawidłowego funkcjonowania oddziału położniczo-ginekologicznego jest jego wyposażenie w nowoczesny i wysokospecjalistyczny sprzęt.
Wymagania sprzętowe
Częściowo wymogi dotyczące minimalnego wyposażenia sprzętowego na oddziale regulują w naszym kraju odpowiednie akty prawne, w tym Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. z 2017 r., poz. 2295) wraz z załącznikiem nr 3 (Warunki szczegółowe realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego). We wspomnianym załączniku można znaleźć tabelaryczne zestawienie sprzętu, który jest niezbędny do udzielania świadczeń medycznych w każdej dziedzinie, z podziałem na oddziały I, II i III stopnia referencyjności.
Oddział o I stopniu referencyjności
Minimalne wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną oddziału ginekologiczno-położniczego I stopnia referencyjności, zgodnie z cytowanym dokumentem, obejmuje:
- kolposkop,
- kardiotokograf,
- kardiomonitor.
W załączonej do Rozporządzenia tabeli można również znaleźć wzmiankę o konieczności posiadania sali operacyjnej do cięć cesarskich oraz dostępu do bloku operacyjnego. [...]