Nowoczesny blok operacyjny

Pacjent poddany zabiegowi musi być otoczony technologią i ludźmi rozumiejącymi potrzebę zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa, wykluczającego popełnienie błędu. Jednocześnie przestrzeń ta musi być przyjazna dla pracownika, który spędza na bloku wiele godzin, obciążony jest olbrzymią odpowiedzialnością i w wielkim skupieniu wykonuje bardzo ważne zadania. Konieczność spełnienia tak wielu wymagań stanowi duże wyzwanie dla osób chcących projektować bloki operacyjne.
Niniejszy artykuł jest pierwszym z serii, w której zawarte zostaną propozycje zaleceń do rozważenia podczas projektowania przestrzeni bloków operacyjnych, jako spis uwag użytkownika i wieloletniego obserwatora praktyk stosowanych w nowoczesnym leczeniu chirurgicznym pacjentów. Całość wykorzystuje założenia dobrej praktyki i wynika z wieloletniego doświadczenia autora w pracy na blokach operacyjnych w różnych szpitalach i różnych krajach. Dobre wzorce powinny być przenoszone jako standardy. Podpatrywanie rozwiązań służących poprawie ergonomii i jakości w blokach operacyjnych daje szansę na powstanie dobrego miejsca pracy, lubianego przez zespół i zapewniającego wygodę oraz bezpieczeństwo pacjenta. Raz przedstawione rozwiązania nie muszą być ponownie analizowane pod kątem skuteczności, a raczej możliwości wykorzystania we własnej praktyce. Autor wielokrotnie spotykał się z próbą prezentowania pomysłów bez słuchania potrzeb użytkownika. Często bardzo doświadczonego, jednak nie zawsze posiadającego wystarczające umiejętności czy kompetencje miękkie do zaprezentowania swojej wiedzy czy wymagań.
Zapisy zawarte w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z 2022 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia [...]