Bezpieczeństwo na bloku operacyjnym − stół operacyjny

Stół operacyjny jest wyrobem medycznym, który ma niebagatelne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi, zwłaszcza poprzez zastosowanie różnych nowatorskich rozwiązań gwarantujących m.in. komfort cieplny (systemy grzewcze) czy bezpieczne ułożenie na stole (materace z pamięcią kształtu, stabilizatory).
Stół operacyjny to podstawowy element wyposażenia sali operacyjnej. Producenci stołów operacyjnych oferują wiele różnych rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta i poprawę ergonomii pracy. Stół operacyjny, najogólniej rzecz biorąc, składa się z podstawy i blatu zbudowanego z segmentów, których liczba może być różna. Segmenty te są łączone, najczęściej na zasadzie szybkozłączy (sworzeń − gniazdo).
Najczęściej wybierane są stoły operacyjne z blatem przeziernym dla promieni RTG. Istnieją też stoły operacyjne fluoroskopowe, które charakteryzują się tym, że podstawa stołu jest umieszczona bliżej głowy pacjenta, co umożliwia łatwe manewrowanie ramieniem C w czasie zabiegu. Stoły te są najczęściej stosowane w chirurgii naczyniowej.
Celem pracy jest opisanie podstawowych parametrów stołów operacyjnych i zasad bezpiecznego postępowania z nimi przed operacją, w jej trakcie i po operacji.
Najogólniej rzecz biorąc, stoły można podzielić na stacjonarne i mobilne. Stoły mobilne mogą mieć różnego typu udogodnienia, na przykład automatycznie wysuwane i chowane stopki stabilizujące stół do podłoża, obie osie skrętne czy dodatkowe koło z napędem, co ułatwia kierowanie stołem operacyjnym i jego przemieszczanie. Istnieją również stoły operacyjne systemowe, [...]