Tworzenie przestrzeni medycznych wspomagających procesy leczenia
fot. archiwum autora
Healing environment to zbiór zasad projektowych i naukowych, które autor stosuje i opisuje już od ponad 20 lat jako kluczowe do tworzenia współczesnego szpitala, czyli takiego, który poprzez swoje rozwiązania projektowe redukuje naturalny stres, z jakim dla pacjenta wiąże się pobyt w placówce medycznej.
Czynnikami wyzwalającymi stres u pacjentów w trakcie pobytu w szpitalu są m.in.: bolesne procedury, utrata samostanowienia, depersonalizacja poprzez system biurokratyczny, ograniczona mobilność i przerwanie kontaktów społecznych. Duży poziom stresu może być też spowodowany przez ograniczoną funkcjonalność budynku, która zaburza organizację procesu leczenia i nie zapewnia prywatności (np. podczas odwiedzin gości) oraz kontaktu z naturą i środowiskiem zewnętrznym.
Historia tworzenia przestrzeni wspomagających leczenie
Pozytywny wpływ redukcji stresu na zdrowie człowieka i postępy w leczeniu został potwierdzony przez szereg badań naukowych. Liczne badania wykazały również, że przyjazne środowisko pracy zwiększa efektywność pracownika, minimalizuje ryzyko popełnienia błędów i zapadalność na choroby. Wydaje się więc oczywiste, że rolą architekta jest tworzenie projektów, które będą wspierały leczenie pacjentów i pracę medyków.
Historia tworzenia przestrzeni wspomagających leczenie rozpoczęła się już w starożytności. W antyczn...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online