Postcovidowe zasady projektowania obszarów SOR, izby przyjęć i przychodni przyszpitalnych

Artykuł ten jest próbą podsumowania doświadczeń autora (m.in. przy projektowaniu modułowego szpitala COVID przy Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie) i przeglądem obecnego stanu wiedzy w zakresie projektowania postcovidowych przestrzeni działów szpitalnych przyjmujących pacjentów „zewnętrznych”.
Pandemia COVID-19 wymusiła zmiany przestrzenne i organizacyjne w systemie przyjmowania pacjentów do szpitala. W początkowym okresie pandemii szpitale stawiały namioty lub kontenery stanowiące miejsca oczekiwania, a później testowania pacjentów. Były to rozwiązania doraźne i z biegiem czasu zostały zastąpione bardziej trwałymi, acz ciągle tymczasowymi rozwiązaniami pozwalającymi na segregację pacjentów podejrzewanych o zakażenie COVID-19.
Artykuł ten jest próbą podsumowania doświadczeń autora (m.in. przy projektowaniu modułowego szpitala COVID przy Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie) i przeglądem obecnego stanu wiedzy w zakresie projektowania postcovidowych przestrzeni działów szpitalnych przyjmujących pacjentów „zewnętrznych”. Działania projektowe mające na celu optymalizację przyjęć do szpitala i poprawę bezpieczeństwa pacjentów i personelu dotyczyły głównie obszarów SOR, izby przyjęć i przychodni przyszpitalnych. Tym właśnie obszarom poświęcony jest ten artykuł.
Przestrzenie pierwszego kontaktu pacjenta ze „szpitalem” powinny być projektowane zgodnie z zasadami projektowania bezpiecznego pod względem epidemicznym, tzn. z uwzględnieniem wstępnego izolowania pacjentów podejrzanych o zakażenie i rozdzielania stref i ruchu pomiędzy poszczególnymi kategoriami pacjentów i personelu. Przeprojektowanie i czasami rozbudowa tych stref to konieczność i często jedyna szansa na wprowadzenie w szpitalach nowego systemu przyjęć pacjentów w czasach pandemii i [...]