Aktualne możliwości zastosowania USG w ginekologii i położnictwie
fot. iStock
W badaniu USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o częstotliwości 2,5-20 MHz. Uzyskany obraz pokazuje kształt, wielkość narządów, ich drobne struktury i pozwala na odróżnienie struktur litych od płynnych.
USG jest specjalistycznym badaniem diagnostycznym służącym do oceny budowy i funkcji różnych narządów ciała ludzkiego. W chwili obecnej jest najbardziej popularnym badaniem obrazowym spośród wszystkich badań diagnostycznych. Zastosowanie USG nie ogranicza się tylko do podstawowej opieki ginekologicznej i położniczej, ale także stosuje się je w opiece wysokospecjalistycznej.
Po raz pierwszy ultradźwięki w medycynie wykorzystano w roku 1958, po stworzeniu przez I. Donalda oraz T. Browna pierwszego aparatu wysyłającego fale ultradźwiękowe. Umożliwiał on obrazowanie dwuwymiarowe ciąży oraz dużych guzów jajników i macicy. Pierwszy ultrasonograf umożliwiający uzyskanie ruchomych obrazów 2D zbudowali w 1965 roku dwaj Niemcy – Krause i Soldner. Badanie przezpochwowe zostało wprowadzone przez A. Kratochwila w 1969 r. za pomocą sondy dopochwowej umożliwiającej endoskopowe badanie ultrasonograficzne. Od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku USG jest powszechnie stosowaną procedurą diagnostyczną.
W b...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online