Nowoczesne stanowisko intensywnej terapii – aktualne wymogi i rozwiązania technologiczne

W niniejszym artykule opisana została aparatura medyczna, która stanowi najistotniejszy element wyposażenia oddziałów intensywnej terapii.
Postęp technologiczny, jaki dokonuje się każdego dnia, z jednej strony pozwala na wydłużenie życia człowieka, z drugiej zaś strony może mieć negatywny wpływ nie tylko na jego długość, ale i na jakość. Warunki oraz tempo życia, szczególnie w społeczeństwach o wysokim dochodzie na jednego mieszkańca, wbrew pozorom przyczyniają się do rozszerzania chorób cywilizacyjnych. Otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia i oddechowego to główny problem, z jakim muszą się zmierzyć współczesne systemy ochrony zdrowia. Z drugiej strony, starzenie się społeczeństw oraz coraz większa gama chorób przewlekłych, a także oczekiwania wobec systemów ochrony zdrowia, wymuszają na inżynierach coraz to nowsze rozwiązania technologiczne.
Wymagania, jakie muszą spełniać oddziały intensywnej terapii w zależności od stopnia referencyjności, zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii (na podstawie art. 22 ust. 5 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2020 r., poz. 295 i 567). Określa ono standard organizacyjny opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, udzielających świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezji, intensywnej terapii, resuscytacji, leczenia bólu niezależnie od jego przyczyny, a także sedacji (1).
Otyłość to jedna z [...]